fbpx

Bednění na střechách vytváří jednolitou rovinu. Dřevěné bednění se na střeše provádí s prken o minimální tloušťce 25 mm, prkna se dodávají nejčastěji v délkách 3-5m. Používají se například OSB desky. Montáž probíhá přibitím k dřevěným krokvím, vazníkům nebo latím. Bednění slouží k upevnění materiálu a podporuje tak statiku celé střechy.

Bednění střechy je poměrně velká částka v rozpočtu a v některých případech se bez něj i obejdete. Určující je zejména sklon střechy a typ krytiny. Dále bednění může být v projektu kvůli těsnosti střešního pláště a v tom případě typ a značka krytiny může mít vliv na to, zda bednění použít nebo ne.

Projektant zpravidla postupuje podle „Pravidel pro navrhování a provádění střech“ vydaných Cechem klempířů a pokrývačů a bezpečného sklonu krytiny. Ten je například pro krytiny Tondach (kromě Samba 11 a Románská 12) >= 30°. Hraniční je zpravidla sklon 25°, proto doporučuji domluvit se s projektantem a zjistit, z jakého důvodu trvá na bednění a zda je vůbec možné uvažovat o jeho odstranění z projektu.

Bednění střechy – ano či ne?